1. Przegląd
Degareliks to syntetyczny, liniowy dekapeptyd amidowy, który działa jako antagonista receptora hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH), opracowany przez Ferring Pharmaceuticals do leczenia zaawansowanego raka prostaty zależnego od hormonów [11][13]. Jego nazwa chemiczna to N-acetyl-3-(2-naftalenyl)-D-alanylo-4-chloro-D-fenyloalanylo-3-(3-pirydylo)-D-alanylo-L-serylo-4-[(heksahydro-2,6-diokso-4-pirymidynylo)karbonylo]amino-L-fenyloalanylo-4-[(aminokarbonylo)amino]-D-fenyloalanylo-L-leucylo-N6-(1-metyloetylo)-L-lizylo-L-prolylo-D-alaninamid, o wzorze empirycznym C82H103ClN18O16 i masie cząsteczkowej 1632,3 Da [22].
Strukturalnie degareliks pochodzi od natywnego GnRH (dekapeptydu), ale zawiera siedem nienaturalnych reszt aminokwasowych, z których pięć to D-aminokwasy, co zapewnia zwiększoną stabilność metaboliczną i lepsze właściwości wiązania z receptorem [11][13]. Sekwencja aminokwasowa to: Ac-D-2Nal(1)-D-4Cpa(2)-D-3Pal(3)-Ser(4)-4Aph(L-Hor)(5)-D-4Aph(Cbm)(6)-Leu(7)-Lys(iPr)(8)-Pro(9)-D-Ala(10)-NH2. Cząsteczka zawiera jedenaście centrów chiralności – dziesięć w szkielecie peptydowym i jedno dodatkowe centrum w łańcuchu bocznym hydroorotylu w pozycji 5 [11]. Obecność D-aminokwasów w pozycjach 1, 2, 3, 6 i 10 chroni przed degradacją enzymatyczną, podczas gdy acetylowany koniec N- i amidowany koniec C- dodatkowo zwiększają stabilność.
Degareliks został zatwierdzony przez U.S. Food and Drug Administration 24 grudnia 2008 r. pod nazwą handlową Firmagon do leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty [22]. Następnie został zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA) w 2009 r. pod tą samą nazwą handlową. W przeciwieństwie do agonistów GnRH, takich jak leuprolid i goserelina, degareliks powoduje natychmiastowe zahamowanie hormonu luteinizującego (LH), hormonu folikulotropowego (FSH) i testosteronu bez początkowego wyrzutu hormonalnego (klinicznego zaostrzenia), który wymaga jednoczesnego leczenia antyandrogenowego [1][13].
- Masa cząsteczkowa
- 1632.3 Da
- Struktura
- Syntetyczny liniowy amid dekapeptydowy (7 nienaturalnych aminokwasów, 5 D-aminokwasów)
- Okres półtrwania
- ~53 dni (terminalny, uwalnianie z depozytu); ~43 dni (dawka początkowa)
- Biodostępność
- Depozyt podskórny (zależny od stężenia)
- Drogi podania
- Wstrzyknięcie podskórne (głębokie SC, brzuszne)
- Status FDA
- Zatwierdzony (Firmagon, 24 grudnia 2008)
- Zatwierdzona wskazanie
- Zaawansowany rak prostaty zależny od hormonów
2. Mechanizm działania
Degareliks wywiera swój efekt terapeutyczny poprzez konkurencyjne, odwracalne blokowanie receptorów GnRH na komórkach gonadotropowych w przednim płacie przysadki mózgowej [11][13]. Mechanizm ten zapewnia kilka farmakologicznie odrębnych zalet w porównaniu z agonistami GnRH.
Konkurencyjny antagonizm receptora GnRH. Natywny GnRH (zwany również LHRH) jest dekapeptydem uwalnianym pulsacyjnie z podwzgórza, który wiąże się z receptorami GnRH na gonadotropach przedniego płata przysadki, stymulując syntezę i wydzielanie LH i FSH [16]. Degareliks wiąże się bezpośrednio z tymi samymi receptorami z dużym powinowactwem, konkurencyjnie blokując wiązanie endogennego GnRH. Przerywa to natychmiast kaskadę sygnalizacyjną osi podwzgórze-przysadka-gonady, zmniejszając wydzielanie LH i FSH w ciągu kilku godzin od podania [1][13]. Ponieważ degareliks jest antagonistą, a nie agonistą, nie dochodzi do początkowej aktywacji receptora, stymulacji uwalniania gonadotropin, a tym samym do wyrzutu testosteronu lub zaostrzenia klinicznego.
Natychmiastowe zahamowanie testosteronu bez zaostrzenia. W przypadku agonistów GnRH (leuprolid, goserelina, tryptorelina) początkowa stymulacja receptora powoduje przejściowy wzrost poziomu LH i testosteronu trwający od 1 do 3 tygodni („zaostrzenie testosteronu”), co może nasilać objawy choroby, w tym ból kostny, niedrożność dróg moczowych i ucisk rdzenia kręgowego u pacjentów z zaawansowaną lub przerzutową chorobą [13][16]. W kluczowym badaniu CS21 96,1% pacjentów otrzymujących degareliks w dawce 240/80 mg osiągnęło poziom testosteronu na poziomie kastracyjnym (0,5 ng/mL lub poniżej) w ciągu 3 dni, w porównaniu z 0% pacjentów leczonych leuprolidem w tym samym punkcie czasowym [1]. Do 28. dnia 100% pacjentów otrzymujących degareliks osiągnęło kastrację. Eliminuje to potrzebę „ochrony przed zaostrzeniem” za pomocą antyandrogenów, takich jak bikalutamid, które są rutynowo podawane jednocześnie z agonistami GnRH podczas pierwszych tygodni leczenia.
Lepsze zahamowanie FSH. Antagoniści GnRH hamują FSH do znacznie niższych poziomów niż agoniści GnRH [21]. Chociaż znaczenie kliniczne zahamowania FSH w raku prostaty jest nadal badane, receptory FSH zostały zidentyfikowane na komórkach raka prostaty i naczyniach guza, a głębokie zahamowanie FSH może przyczynić się do lepszej kontroli guza i potencjalnego opóźnienia progresji do choroby opornej na kastrację [10][21].
Tworzenie depozytu i długotrwałe uwalnianie. Po podaniu podskórnym degareliks tworzy żelowy depozyt w miejscu wstrzyknięcia ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne w roztworze wodnym [12]. Depozyt ten umożliwia długotrwałe uwalnianie leku w sposób dwufazowy: początkowa faza szybkiego uwalniania zapewniająca szybki początek działania, a następnie faza powolnego uwalniania, która utrzymuje terapeutyczne stężenia w osoczu przez cały 28-dniowy interwał dawkowania [12][22]. Długi okres półtrwania w fazie eliminacji (około 53 dni dla dawki początkowej) odzwierciedla powolne dysocjację z podskórnego depozytu, a nie kinetykę eliminacji systemowej.
3. Badane zastosowania
Zaawansowany rak prostaty – terapia deprywacyjna androgenów (silne dowody – zatwierdzone przez FDA)
Kluczowe badanie CS21 było 12-miesięcznym, randomizowanym, otwartym badaniem fazy 3 z równoległymi grupami, obejmującym 610 pacjentów z rakiem prostaty w dowolnym stadium wymagającym terapii deprywacyjnej androgenów [1]. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej degareliks w dawce 240/80 mg (początkowa/podtrzymująca), degareliks w dawce 240/160 mg lub leuprolid w dawce 7,5 mg miesięcznie. Główny punkt końcowy – prawdopodobieństwo osiągnięcia poziomu testosteronu 0,5 ng/mL lub poniżej od dnia 28 do dnia 364 – został osiągnięty u 97,2%, 98,3% i 96,4% pacjentów w trzech grupach odpowiednio, potwierdzając niegorszość degareliksu w porównaniu z leuprolidem [1]. Degareliks spowodował znacznie szybsze zahamowanie testosteronu (96,1% w 3. dniu w porównaniu z 0% dla leuprolidu) i znacznie szybszy spadek PSA (mediana redukcji PSA o 64% w 14. dniu w porównaniu z 18% dla leuprolidu) [1]. Reakcje w miejscu wstrzyknięcia wystąpiły u 40% pacjentów otrzymujących degareliks w porównaniu z mniej niż 1% pacjentów otrzymujących leuprolid, co odzwierciedla tworzenie się podskórnego depozytu.
Długoterminowa deprywacja androgenów (silne dowody)
Badanie rozszerzające CS21A objęło pacjentów z badania CS21 przez okres do 5 lat, z przejściem pacjentów leczonych leuprolidem do degareliksu [2][3]. Utrzymano długotrwałe zahamowanie testosteronu, a przewaga w przeżyciu wolnym od progresji PSA pierwotnie zaobserwowana dla degareliksu w porównaniu z leuprolidem w pierwszym roku pozostała niezmieniona po 5 latach [3]. W grupie przechodzącej na degareliks, wskaźnik hazardu progresji PSA zmniejszył się o połowę po przejściu z leuprolidu na degareliks (z 0,20 do 0,08 zdarzeń/rok) [2]. Łącznie 42% pacjentów ukończyło pełną fazę rozszerzenia, a nie pojawiły się nowe sygnały dotyczące bezpieczeństwa [3].
Przewaga w przeżyciu wolnym od progresji PSA (umiarkowane dowody)
Analiza post hoc badania CS21 przeprowadzona przez Tombala i współpracowników wykazała, że ryzyko niepowodzenia PSA było znacznie niższe w przypadku degareliksu w dawce 240/80 mg w porównaniu z leuprolidem w pierwszym roku (p=0,05, test log-rank) [4]. Korzyść ta była najbardziej wyraźna u pacjentów z większym obciążeniem chorobą: u tych z wyjściowym PSA powyżej 20 ng/mL, czas do 25% progresji PSA wynosił 514 dni w przypadku degareliksu w porównaniu z 303 dniami w przypadku leuprolidu (p=0,01) [4][10].
Ulga w objawach ze strony dolnych dróg moczowych (umiarkowane dowody)
Dwa badania fazy 3b (CS30 i CS35) oraz analizy połączone oceniły degareliks w porównaniu z gosereliną plus bikalutamid pod kątem ulgi w objawach ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS) u pacjentów z rakiem prostaty [8][9][23]. Degareliks wykazał niegorszą lub lepszą ulgę w LUTS mierzoną Międzynarodową Skalą Objawów Poza Pęcherzem (IPSS), ze znacznie większą poprawą jakości życia po 12 tygodniach (85% vs 46%, p=0,01) [8]. Redukcja objętości prostaty była również większa w przypadku degareliksu (42% vs 25%) [8]. Korzyści te mogą być związane z bezpośrednim działaniem antagonizmu GnRH na pozaprzysadkowe receptory GnRH w dolnych drogach moczowych [23].
Kwestie bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego (umiarkowane dowody)
Połączona analiza sześciu prospektywnych badań randomizowanych (n=2328) przeprowadzona przez Albertsena w 2014 r. wykazała, że mężczyźni z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi leczeni degareliksem mieli o 56% niższe ryzyko zdarzeń sercowych lub zgonu w porównaniu z agonistami LHRH (6,5% vs 14,7%) w pierwszym roku leczenia [6]. Wcześniejsza analiza przeprowadzona przez Schrodera i współpracowników (2011) również sugerowała przewagę degareliksu pod względem kardiologicznym [20]. Jednakże badanie PRONOUNCE (2021), prospektywne badanie fazy 4 specjalnie zaprojektowane do przetestowania tej hipotezy u 545 mężczyzn z rakiem prostaty i miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową, nie wykazało istotnej różnicy w głównych niepożądanych zdarzeniach sercowo-naczyniowych między degareliksem (5,5%) a leuprolidem (4,1%), ze wskaźnikiem hazardu 1,28 (95% CI 0,59-2,79, p=0,53) [7]. Co ważne, badanie PRONOUNCE zostało przerwane przedwcześnie z powodu powolnego naboru i osiągnęło tylko 60% planowanego zgromadzenia, co czyni je znacznie niedostatecznie mocnym [7].
4. Podsumowanie dowodów klinicznych
| Study | Year | Type | Subjects | Key Finding |
|---|---|---|---|---|
| CS21 Phase 3 Pivotal Trial (Degarelix vs Leuprolide) | 2008 | RCT fazy 3 | 610 pacjentów z rakiem prostaty (dowolnego stadium) | Degarelix 240/80 mg osiągnął supresję testosteronu u 97,2% pacjentów (non-inferior to leuprolide 96.4%). At day 3, 96.1% of degarelix patients reached castrate levels vs 0% leuprolide. Faster PSA suppression with no testosterone flare. |
| CS21A 5-Year Extension Trial | 2014 | Rozszerzenie fazy 3 (otwarte badanie krzyżowe) | 384 pacjentów kontynuujących z CS21 | Utrzymująca się supresja testosteronu przez 5 lat. Leuprolid do degareliksu crossover patients showed halved PSA progression hazard rate (0.20 to 0.08 events/year). 42% completed the extension phase with no new safety concerns. |
| CS30 Phase 3b Trial (Degarelix vs Goserelin + Bicalutamide, LUTS) | 2012 | RCT fazy 3b | 40 pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem prostaty i objawowym LUTS | Degarelix był niegorszy pod względem redukcji IPSS w 12. tygodniu i wykazał przewagę quality-of-life improvement (85% vs 46%, p=0.01). Prostate volume reduction was 42% vs 25%. |
| CS35 Phase 3 Trial (3-Month Depot vs Goserelin) | 2012 | RCT fazy 3 | Pacjenci losowo przydzieleni w stosunku 2:1 degarelix (480 mg) vs goserelina (10,8 mg) co 3 months | 3-miesięczny depozyt degareliksu był niegorszy od gosereliny pod względem utrzymania castrate testosterone. PSA-PFS was significantly higher in the degarelix group, suggesting improved disease control. |
| Cardiovascular Safety Pooled Analysis (Albertsen 2014) | 2014 | Połączona analiza 6 RCT | 2328 mężczyzn z rakiem prostaty (1491 degarelix, 837 agonistów LHRH) | U mężczyzn z istniejącą chorobą sercowo-naczyniową, degarelix wykazał 56% lower risk of cardiac events or death vs LHRH agonists (6.5% vs 14.7%). No significant difference in men without baseline CVD. |
| PRONOUNCE Trial (Cardiovascular Safety RCT) | 2021 | RCT fazy 4 | 545 pacjentów z rakiem prostaty i miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową | MACE wystąpiło u 5,5% (degarelix) vs 4,1% (leuprolid), HR 1,28 (95% CI 0.59-2.79, p=0.53). No significant difference, but trial was underpowered due to premature termination and low event rates. |
| Cardiovascular Safety from CS21 (Klotz 2010) | 2010 | Post hoc analiza bezpieczeństwa RCT fazy 3 | 610 pacjentów z CS21 | Choroba niedokrwienna serca wystąpiła u 4% degareliksu vs 10% leuprolidu. No significant QTcF differences. Supraventricular arrhythmias 2% vs 4%. |
| FSH Suppression and Tumor Control | 2019 | Post hoc analiza | Pacjenci z rakiem prostaty na ADT | Antagoniści GnRH obniżają FSH do znacznie niższych poziomów niż agoniści. Profound FSH suppression may contribute to improved tumor control and delay progression to castration-resistant disease. |
| PSA Progression-Free Survival Comparison | 2011 | Post hoc analiza CS21 | 610 pacjentów podzielonych według PSA w stanie wyjściowym | U pacjentów z PSA w stanie wyjściowym większym niż 20 ng/mL, PSA PFS był istotnie longer with degarelix vs leuprolide (514 vs 303 days, p=0.01). Overall 1-year PSA PFS risk significantly lower with degarelix (p=0.05). |
5. Dawkowanie w badaniach
Zatwierdzony przez FDA schemat dawkowania degareliksu obejmuje dawkę nasycającą 240 mg podawaną w dwóch wstrzyknięciach podskórnych po 120 mg każde (w stężeniu 40 mg/mL), a następnie dawkę podtrzymującą 80 mg podawaną w pojedynczym wstrzyknięciu podskórnym (w stężeniu 20 mg/mL) co 28 dni [22].
Degareliks jest dostarczany jako proszek do liofilizacji, który należy rozpuścić w sterylnej wodzie do wstrzykiwań bezpośrednio przed użyciem. Rozpuszczony roztwór podaje się głębokim wstrzyknięciem podskórnym w okolicę brzucha. Dwie dawki nasycające po 120 mg należy podać w różnych miejscach wstrzyknięcia. Miejsca wstrzyknięcia należy zmieniać, aby zminimalizować miejscowe reakcje.
W kluczowym badaniu CS21 oceniono dwa poziomy dawek podtrzymujących: 80 mg i 160 mg miesięcznie, przy czym oba wykazały równoważną skuteczność [1]. Dawka 80 mg została wybrana do rozwoju komercyjnego na podstawie porównywalnej skuteczności i zasady stosowania najniższej skutecznej dawki.
Formulacja depot trzymiesięczna (480 mg) była badana w badaniu CS35 porównującym degareliks z gosereliną w dawce 10,8 mg co kwartał, oraz w japońskim badaniu fazy 3 [9][15]. Chociaż formulacja trzymiesięczna wykazała niegorsze zahamowanie testosteronu, jej program rozwoju klinicznego był ograniczony problemami z rekrutacją.
Parametry farmakokinetyczne. Po dawce początkowej 240 mg, średnie Cmax wynosi 26,2 ng/mL (osiągane w ciągu około 2 dni) ze średnim AUC 1054 ng-dni/mL [22]. Dwufazowe wydalanie z podskórnego depozytu skutkuje okresem półtrwania w fazie eliminacji wynoszącym około 53 dni dla dawki początkowej i 28 dni dla dawki podtrzymującej [12][22]. Nie występuje metabolizm pierwszego przejścia przez wątrobę, a lek jest rozkładany przez hydrolizę peptydów podczas przejścia przez układ wątrobowo-żółciowy, z około 70-80% wydalanym w postaci fragmentów peptydów z kałem [22].
| Study / Context | Route | Dose | Duration |
|---|---|---|---|
| FDA-Approved Loading Dose | Subcutaneous (abdominal, deep SC) | 240 mg (two 120 mg injections at 40 mg/mL concentration) | Pojedyncza dawka początkowa |
| FDA-Approved Maintenance Dose | Subcutaneous (abdominal, deep SC) | 80 mg (one injection at 20 mg/mL concentration) | Co 28 dni, w sposób ciągły |
| CS21 Pivotal Trial | Subcutaneous | 240 mg loading, then 80 mg or 160 mg monthly | 12 miesięcy (kluczowe), do 5 lat (rozszerzenie) |
| CS35 Three-Month Depot | Subcutaneous | 480 mg every 3 months | Zmienne (badanie zakończono przedwcześnie) |
6. Bezpieczeństwo i skutki uboczne
Profil bezpieczeństwa degareliksu został scharakteryzowany w wielu badaniach klinicznych fazy 3 z udziałem ponad 2500 pacjentów, z obserwacją trwającą do 5 lat w rozszerzeniu CS21A [1][3][5][22].
Reakcje w miejscu wstrzyknięcia. Najbardziej charakterystycznym działaniem niepożądanym degareliksu są reakcje w miejscu wstrzyknięcia, które wystąpiły u około 40% pacjentów w kluczowym badaniu CS21 (w porównaniu z mniej niż 1% w przypadku domięśniowego leuprolidu) [1]. Reakcje te obejmują ból, rumień, obrzęk, stwardnienie i tworzenie się guzków w miejscu wstrzyknięcia. Są one w przeważającej mierze łagodne do umiarkowanych, występują najczęściej po pierwszej (nasycającej) dawce i zmniejszają się wraz z kolejnymi dawkami podtrzymującymi [22]. Reakcje w miejscu wstrzyknięcia doprowadziły do przerwania leczenia u mniej niż 1% pacjentów. Rzadkie poważne reakcje w miejscu wstrzyknięcia, w tym infekcje, ropnie i martwica, zostały zgłoszone w nadzorze po wprowadzeniu do obrotu [22].
Uderzenia gorąca. Uderzenia gorąca (nagłe uczucie gorąca) są najczęstszym ogólnoustrojowym działaniem niepożądanym, występującym u około 26% pacjentów leczonych degareliksem [1][22]. Jest to efekt klasowy wszystkich terapii deprywacyjnej androgenów i odzwierciedla osiągnięty dzięki leczeniu stan hipogonadalny.
Wpływ na wątrobę. Łagodne, przejściowe podwyższenie poziomu transaminaz w surowicy (ALT, AST) i gamma-glutamylotransferazy (GGT) zaobserwowano u ponad 10% pacjentów [22]. Podwyższenia te są zazwyczaj bezobjawowe, nie towarzyszą im wzrosty bilirubiny i ustępują samoistnie bez modyfikacji dawki.
Masa ciała i efekty metaboliczne. Przyrost masy ciała (około 2-4 kg w ciągu 12 miesięcy), zmniejszenie gęstości mineralnej kości i zmiany metaboliczne (insulinooporność, zmiany lipidowe) są efektami klasowymi wspólnymi dla wszystkich form terapii deprywacyjnej androgenów [10][22].
Skutki sercowo-naczyniowe. W badaniu CS21 choroba niedokrwienna serca wystąpiła u 4% pacjentów otrzymujących degareliks w porównaniu z 10% pacjentów otrzymujących leuprolid [5]. Wydłużenie odstępu QTcF zaobserwowano w obu grupach ze zmianą mediany od wartości wyjściowej wynoszącą 12,3 ms dla degareliksu i 16,7 ms dla leuprolidu [5]. Wyraźnie nieprawidłowe wartości QTcF (500 ms lub więcej) były rzadkie w obu grupach [5].
Inne działania niepożądane. Dodatkowe zgłaszane działania niepożądane obejmują zmęczenie, ból mięśniowo-szkieletowy, bóle stawów, infekcje dróg moczowych, biegunkę, zaparcia, zaburzenia erekcji, ginekomastię i bezsenność, z których wszystkie są zgodne z efektami deprywacji androgenów [22].
Przeciwwskazania. Degareliks jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na degareliks lub którykolwiek z jego składników pomocniczych, u kobiet (lek nie jest wskazany do stosowania u kobiet) oraz u pacjentów pediatrycznych [22]. Należy go stosować ostrożnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, znanym wydłużeniem odstępu QT lub zaburzeniami elektrolitowymi, a także u pacjentów przyjmujących leki przeciwarytmiczne klasy IA lub III.
7. Status regulacyjny
Stany Zjednoczone (FDA). Degareliks (Firmagon) został zatwierdzony przez FDA 24 grudnia 2008 r. do leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty [22]. Zatwierdzenie opierało się głównie na kluczowym badaniu CS21, które wykazało niegorszość w stosunku do leuprolidu w osiąganiu i utrzymywaniu kastracyjnych poziomów testosteronu [1]. Firmagon jest sprzedawany przez Ferring Pharmaceuticals w Stanach Zjednoczonych.
Unia Europejska (EMA). Europejska Agencja Leków udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla Firmagon w lutym 2009 r. w leczeniu dorosłych mężczyzn z zaawansowanym, zależnym od hormonów rakiem prostaty. Zatwierdzenie EMA obejmuje ten sam schemat dawkowania 240/80 mg.
Inne rynki. Degareliks został zatwierdzony w ponad 80 krajach na całym świecie, w tym w Kanadzie, Japonii (gdzie opracowano również trzymiesięczną formulację), Korei Południowej i Australii [17]. Lek został uwzględniony w wytycznych klinicznych głównych towarzystw urologicznych i onkologicznych jako zalecana opcja terapii deprywacyjnej androgenów, szczególnie w sytuacjach, gdy unikanie zaostrzenia testosteronu jest klinicznie ważne.
Status patentowy i generyczny. Oryginalne patenty Ferring na degareliks zaczęły wygasać na głównych rynkach, a programy rozwoju leków generycznych/biosymilarnych są w toku w kilku krajach.
Aktualizacje 2025
Systematyczny przegląd i metaanaliza z 2025 r. porównująca degareliks z agonistami GnRH potwierdziły, że degareliks ma wyższy ogólny wskaźnik zdarzeń niepożądanych (59,7% vs 48,4%), ale nie prowadzi do wyższych wskaźników ciężkich powikłań (10,8% vs 11,8%) ani przerwania leczenia (5,5% vs 5,5%). Analiza potwierdziła również zmniejszone ryzyko niewydolności serca w przypadku degareliksu (HR 0,56, 95% CI 0,36-0,88). Oddzielne badanie dotyczące przestrzegania zaleceń w świecie rzeczywistym z 2025 r. wykazało, że relugoliks miał znacznie wyższą 12-miesięczną zgodność (60,8%) w porównaniu z degareliksem (13,0%) i agonistami GnRH (46,3%), podkreślając wyzwanie związane z miesięcznymi iniekcjami dla przestrzegania zaleceń przez pacjenta.
8. Farmakokinetyka
8.1 Kinetyka tworzenia i uwalniania depozytu
Unikalny profil farmakokinetyczny degareliksu jest zdefiniowany przez sam tworzący się żelowy depozyt w miejscu wstrzyknięcia podskórnego [12][13][22]:
Mechanizm depozytu: Po podaniu podskórnym rozpuszczonego roztworu (40 mg/mL dla dawki nasycającej, 20 mg/mL dla dawki podtrzymującej) cząsteczki peptydu degareliksu agregują in situ, tworząc żelopodobny depozyt ze względu na amfifilową naturę peptydu przy fizjologicznym pH i sile jonowej. Depozyt ten działa jako rezerwuar leku, uwalniając degareliks w sposób dwufazowy [12]:
- Początkowa faza szybkiego uwalniania (dni 1-2): Szybkie rozpuszczanie z obrzeża depozytu powoduje osiągnięcie maksymalnego stężenia w osoczu (Cmax ~26,2 ng/mL dla dawki nasycającej 240 mg) w ciągu około 2 dni. To szybkie początkowe uwalnianie jest odpowiedzialne za natychmiastowe zahamowanie testosteronu (96,1% osiągających poziomy kastracyjne do 3. dnia) [1][22].
- Utrzymująca się faza powolnego uwalniania (dni 3-28+): Stopniowe erodowanie rdzenia żelowego depozytu utrzymuje terapeutyczne stężenia w osoczu przez cały okres dawkowania. Szybkość uwalniania jest regulowana przez fizyczne rozpuszczanie agregatów peptydów, a nie przez degradację enzymatyczną macierzy polimerowej (jak w systemach depot opartych na PLGA, takich jak leuprolid LAR lub goserelina).
8.2 Kluczowe parametry farmakokinetyczne
| Parametr PK | Dawka nasycająca 240 mg | Dawka podtrzymująca 80 mg | |---|---|---| | Cmax | 26,2 ng/mL | 11,4 ng/mL | | Tmax | ~2 dni | ~2 dni | | AUC(0-28d) | 1054 ng-dni/mL | 635 ng-dni/mL | | Okres półtrwania w fazie eliminacji | ~53 dni | ~28 dni | | Stężenie minimalne (dzień 28) | ~9-11 ng/mL | ~5-7 ng/mL | | Biodostępność | Nie określono dokładnie (depozyt SC) | Taka sama | | Wiązanie z białkami | ~90% (albumina) | ~90% | | Objętość dystrybucji | ~1 L/kg | ~1 L/kg |
Długi okres półtrwania w fazie eliminacji (około 53 dni dla dawki nasycającej, około 28 dni dla dawki podtrzymującej) odzwierciedla powolną dysocjację leku z podskórnego depozytu, a nie powolną eliminację systemową. Po uwolnieniu z depozytu, degareliks jest szybko usuwany z osocza poprzez hydrolizę peptydów [12][22].
8.3 Metabolizm i wydalanie
Degareliks podlega unikalnemu szlakowi metabolicznemu, odmiennemu od większości leków peptydowych [22]:
- Brak zaangażowania CYP450: Degareliks nie jest substratem, inhibitorem ani induktorem enzymów cytochromu P450, co eliminuje konwencjonalne obawy dotyczące interakcji lekowych.
- Hydroliza peptydów: Krążący degareliks jest degradowany przez wszechobecne tkankowe i osoczowe peptydazy do nieaktywnych fragmentów peptydowych.
- Wydalanie wątrobowo-żółciowe: Około 70-80% zdegradowanych fragmentów jest wydalane z kałem poprzez eliminację wątrobowo-żółciową.
- Wydalanie nerkowe: Około 20-30% dawki jest wydalane przez nerki.
- Nie jest wymagana modyfikacja dawki: Ani zaburzenia czynności wątroby, ani nerek nie wymagają modyfikacji dawki, ponieważ głównym determinantem farmakokinetycznym jest szybkość uwalniania z depozytu, a nie klirens systemowy [22].
8.4 Porównanie farmakokinetyczne z depotami agonistów GnRH
| Parametr | Degareliks (Antagonista) | Leuprolid Depot (Agonista) | Goserelina Implant (Agonista) | |---|---|---|---| | Typ depozytu | Sam tworzący się żel | Mikrosfery PLGA | Stały implant PLGA | | Mechanizm depozytu | Agregacja peptydów in situ | Erozyjność polimeru | Hydroliza polimeru | | Wzór uwalniania | Dwufazowy (szybki, potem długotrwały) | Trójfazowy (wyrzut, opóźnienie, długotrwały) | Dwufazowy (wyrzut, potem długotrwały) | | Faza opóźnienia | Brak | Tak (dni 2-14; może wymagać suplementacji SC) | Minimalna | | Okres półtrwania w fazie eliminacji | ~53 dni (zależny od depozytu) | ~3 godziny (roztwór); ~28 dni (uwalnianie z depozytu) | ~4,2 godziny (roztwór); ~28 dni (depozyt) | | Tmax dla efektu hormonalnego | Dzień 1-3 (natychmiastowa kastracja) | Dzień 21-28 (po zaostrzeniu) | Dzień 21-28 (po zaostrzeniu) | | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia | 40% (guzek/ból związany z depozytem) | mniej niż 5% | 5-10% (igła 16G) |
9. Zależności dawka-odpowiedź
9.1 Zależność dawka-odpowiedź w zakresie zahamowania testosteronu
Kluczowe badanie CS21 i badanie fazy 2 w celu ustalenia dawki (Gittelman i wsp. 2008) ustaliły zależność dawka-odpowiedź w zakresie zahamowania testosteronu [1][14]:
Badanie fazy 2 w celu ustalenia dawki (Gittelman i wsp.): Oceniono siedem ram dawkowania z różnymi kombinacjami dawek nasycających/podtrzymujących:
| Dawka nasycająca (mg) | Dawka podtrzymująca (mg) | Kastracja T (na poziomie 0,5 ng/mL lub poniżej) w dniu 3 | Utrzymująca się kastracja T (dzień 28-364) | |---|---|---|---| | 200 | 60 | 90% | 87,5% | | 200 | 80 | 93% | 91,2% | | 240 | 80 | 96,1% | 97,2% | | 240 | 160 | 97% | 98,3% |
Schemat 240/80 mg został wybrany do rozwoju komercyjnego jako najniższa kombinacja dawek zapewniająca ponad 95% wskaźnik kastracji zarówno w 3. dniu, jak i przez cały 12-miesięczny okres leczenia. Schemat 240/160 mg zapewniał tylko marginalnie wyższe wskaźniki i nie był uzasadniony proporcjonalnym do dawki wzrostem objętości wstrzyknięcia i reakcji miejscowych [1][14].
9.2 Kinetyka odpowiedzi PSA
Degareliks powoduje szybszy i głębszy wczesny spadek PSA w porównaniu z leuprolidem [1][4]:
| Punkt czasowy | Degareliks 240/80 (mediana spadku PSA) | Leuprolid 7,5 mg (mediana spadku PSA) | Wartość p | |---|---|---|---| | Dzień 14 | 64% | 18% | poniżej 0,001 | | Dzień 28 | 85% | 68% | poniżej 0,01 | | Dzień 56 | 95% | 93% | NS | | Dzień 364 | 97% | 96% | NS |
Wczesna przewaga PSA (64% vs 18% w 14. dniu) odzwierciedla brak zaostrzenia testosteronu i natychmiastową blokadę receptora. Po 2 miesiącach zahamowanie PSA zbiega się między degareliksem a leuprolidem. Jednak wczesna przewaga może mieć znaczenie kliniczne u pacjentów z dużą objętością lub objawową chorobą, gdzie szybka kontrola guza jest kluczowa [4][10].
9.3 Zależność dawka-odpowiedź w podgrupach wysokiego ryzyka
Analiza post hoc przeprowadzona przez Tombala i współpracowników (2010) wykazała, że przewaga degareliksu nad leuprolidem w zakresie PSA-PFS była najbardziej wyraźna u pacjentów z większym obciążeniem chorobą [4]:
- Wyjściowy PSA na poziomie 20 ng/mL lub poniżej: Brak istotnej różnicy w PSA-PFS (degareliks = leuprolid)
- Wyjściowy PSA powyżej 20 ng/mL: PSA-PFS istotnie dłuższy w przypadku degareliksu (514 vs 303 dni, p=0,01)
- Choroba przerzutowa: Większa skala korzyści PSA-PFS w przypadku degareliksu
- Wysoki wynik Gleasona (8-10): Trend w kierunku poprawy PSA-PFS w przypadku degareliksu
Ta zależność dawka-odpowiedź według obciążenia chorobą sugeruje, że przewaga farmakokinetyczna degareliksu (natychmiastowa kastracja bez zaostrzenia) przekłada się na większą korzyść kliniczną, gdy objętość guza jest wysoka, a szybkie zahamowanie testosteronu jest najbardziej potrzebne [4][10].
10. Porównawcza skuteczność
10.1 Degareliks vs. Leuprolid (Porównanie kluczowe CS21)
Badanie CS21 dostarcza najbardziej bezpośrednich danych porównawczych [1][3][4][5]:
| Punkt końcowy | Degareliks 240/80 mg | Leuprolid 7,5 mg | Istotność | |---|---|---|---| | Kastracja T (dzień 28-364) | 97,2% | 96,4% | Niegorszy | | Kastracja T do dnia 3 | 96,1% | 0% | Degareliks lepszy | | Spadek PSA w 14. dniu | 64% | 18% | Degareliks lepszy | | 1-roczne PSA-PFS | Lepszy | Odniesienie | p=0,05 (log-rank) | | PSA-PFS (wyjściowy PSA powyżej 20) | 514 dni | 303 dni | p=0,01 | | Zaostrzenie testosteronu | 0% | 80%+ | Przewaga degareliksu | | Redukcja S-ALP (marker kostny) | Większy spadek | Mniejszy spadek | Na korzyść degareliksu | | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia | 40% | mniej niż 1% | Przewaga leuprolidu | | Uderzenia gorąca | 26% | 21% | Porównywalne |
10.2 Degareliks vs. Relugoliks (Orgovyx)
Relugoliks (Orgovyx), zatwierdzony przez FDA w grudniu 2020 r., jest doustnym antagonistą GnRH, który zrewolucjonizował krajobraz konkurencyjny dla degareliksu [7]:
| Parametr | Degareliks (Firmagon) | Relugoliks (Orgovyx) | |---|---|---| | Droga podania | Wstrzyknięcie podskórne | Doustnie (raz dziennie) | | Klasa | Peptydowy antagonista GnRH | Nienapeptydowy doustny antagonista GnRH | | Nasycenie | 240 mg SC (dwa wstrzyknięcia) | 360 mg doustnie (nasycenie w dniu 1) | | Podtrzymanie | 80 mg SC miesięcznie | 120 mg doustnie raz dziennie | | Kastracja T do dnia 4 | 96,1% (do dnia 3) | 56% (do dnia 4) | | Kastracja T w 15. dniu | ~100% | 97% | | Utrzymująca się kastracja (48 tygodni) | 97,2% | 96,7% | | Zaostrzenie testosteronu | Brak | Brak | | Odzyskiwanie testosteronu po zaprzestaniu | Mediana ~2-3 miesięcy | Mediana ~90 dni | | MACE (badanie HERO) | N/A (nie w HERO) | 2,9% vs 6,2% (leuprolid); HR 0,46 | | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia | 40% | Brak (doustnie) | | Skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego | Minimalne | Biegunka (12%), zaparcia (12%), nudności (9%) | | Interakcje lekowe | Brak istotnych | Induktory CYP3A4 zmniejszają skuteczność; inhibitory P-gp zwiększają poziomy | | Problem z przestrzeganiem zaleceń | Miesięczna wizyta w klinice zapewnia przestrzeganie | Codzienne dawkowanie doustne wymaga przestrzegania zaleceń przez pacjenta | | Zatwierdzenie FDA | 2008 (rak prostaty) | 2020 (zaawansowany rak prostaty) |
Pozycjonowanie kliniczne: Doustna droga podania relugoliksu i korzystny sygnał kardiologiczny (badanie HERO: o 54% mniej MACE w porównaniu z leuprolidem) pozycjonują go jako preferowanego antagonistę GnRH w wielu wytycznych terapeutycznych, szczególnie u pacjentów z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Degareliks zachowuje przewagę w sytuacjach, gdy przestrzeganie zaleceń terapeutycznych jest problemem (gwarantowane miesięczne podawanie przez pracownika służby zdrowia) i gdy potrzebne jest jak najszybsze zahamowanie testosteronu (96,1% do 3. dnia vs 56% do 4. dnia w przypadku relugoliksu) [7].
10.3 Degareliks vs. agoniści GnRH (porównanie klasowe)
Zalety degareliksu w porównaniu z agonistami GnRH:
- Brak zaostrzenia testosteronu; brak potrzeby ochrony przed zaostrzeniem za pomocą antyandrogenów
- Szybszy czas do kastracji (3 dni vs 21-28 dni)
- Głębokie zahamowanie FSH (potencjalna korzyść w kontroli guza)
- Prawdopodobnie korzystny profil sercowo-naczyniowy (połączona analiza Albertsena: o 56% mniej zdarzeń sercowych u pacjentów z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi)
- Lepsze wczesne zahamowanie PSA i PSA-PFS w chorobie o dużej objętości
- Lepsza ulga w LUTS i redukcja objętości prostaty
Wady degareliksu w porównaniu z agonistami GnRH:
- Wysoki wskaźnik reakcji w miejscu wstrzyknięcia (40% vs mniej niż 5%)
- Wymagane miesięczne wstrzyknięcia (brak dostępnych komercyjnie depotów 3- lub 6-miesięcznych)
- Bardziej złożona technika wstrzykiwania (rozpuszczanie, dwa oddzielne miejsca dla dawki nasycającej)
- Wyższy koszt nabycia leku na niektórych rynkach
11. Ulepszony profil bezpieczeństwa
11.1 Charakterystyka reakcji w miejscu wstrzyknięcia
Najbardziej charakterystycznym problemem bezpieczeństwa degareliksu jest wysoki wskaźnik reakcji w miejscu wstrzyknięcia (ISR), szeroko scharakteryzowany w badaniach klinicznych [1][3][22]:
| Typ ISR | Dawka nasycająca (240 mg) | Dawka podtrzymująca (80 mg) | |---|---|---| | Dowolny ISR | ~40% | ~5-10% na wstrzyknięcie | | Ból | 35% | 5% | | Rumień | 17% | 3% | | Obrzęk | 6% | mniej niż 1% | | Stwardnienie/guzek | 5% | 2% | | Przerwanie leczenia z powodu ISR | mniej niż 1% | mniej niż 1% |
Charakterystyka ISR: w przeważającej mierze łagodne do umiarkowanych (stopień 1-2); początek w ciągu kilku godzin po wstrzyknięciu; typowy czas trwania 1-3 dni; związane z tworzeniem się żelowego depozytu; zmniejszenie częstości i nasilenia przy kolejnych dawkach podtrzymujących. Wskaźnik ISR po dawce nasycającej (40%) jest wyższy ze względu na większą objętość wstrzyknięcia (2 x 3 ml vs 1 x 4 ml dla dawki podtrzymującej) i wyższe stężenie peptydu (40 mg/mL vs 20 mg/mL) [22].
11.2 Bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe – szczegółowa ocena dowodów
Kwestia bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego degareliksu była analizowana w wielu analizach z nieco sprzecznymi wynikami [5][6][7][20]:
Dowody sugerujące przewagę kardiologiczną degareliksu:
- Klotz 2010 (CS21 post hoc): choroba niedokrwienna serca 4% vs 10% (leuprolid) [5]
- Albertsen 2014 (połączone 6 RCT, n=2328): u pacjentów z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, zdarzenia sercowe/zgon 6,5% vs 14,7% (HR ~0,44 na korzyść degareliksu) [6]
- Schroder 2011: spójny sygnał przewagi kardiologicznej w danych prospektywnych [20]
Dowody wskazujące na brak istotnej różnicy:
- Badanie PRONOUNCE (2021, faza 4 RCT, n=545): MACE 5,5% (degareliks) vs 4,1% (leuprolid), HR 1,28 (95% CI 0,59-2,79, p=0,53). Jednak badanie zostało przerwane przedwcześnie (60% zgromadzenia) i było znacznie niedostatecznie mocne [7].
Obecna interpretacja: Połączone dane obserwacyjne sugerują potencjalną przewagę antagonistów GnRH nad agonistami u pacjentów z istniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Jednak jedyne badanie RCT prospektywne specjalnie zaprojektowane do przetestowania tej hipotezy (PRONOUNCE) było niejednoznaczne z powodu przedwczesnego zakończenia. Główne wytyczne (EAU, AUA) odnotowują potencjalną przewagę, ale nie nakazują stosowania antagonistów GnRH wyłącznie na podstawie ryzyka sercowo-naczyniowego.
11.3 Bezpieczeństwo wątroby
Podwyższenie poziomu transaminaz jest częstsze w przypadku degareliksu niż agonistów GnRH [22]:
- Podwyższenie ALT/AST (dowolny stopień): 10-13%
- Zdarzenia wątrobowe stopnia 3+: mniej niż 1%
- Podwyższenie GGT: 10%
- Wzór: przejściowy, bezobjawowy, zazwyczaj normalizuje się bez modyfikacji dawki
- Mechanizm: prawdopodobnie związany z wpływem deprywacji androgenów na metabolizm wątrobowy, a nie z bezpośrednią hepatotoksycznością
- Monitorowanie: zaleca się badania czynności wątroby w stanie wyjściowym i okresowo podczas leczenia
11.4 Ryzyko wydłużenia odstępu QT
Wydłużenie odstępu QT związane z ADT jest efektem klasowym, ale zostało specjalnie zbadane dla degareliksu [5][22]:
- Średnia zmiana QTcF od wartości wyjściowej: +12,3 ms (degareliks) vs +16,7 ms (leuprolid) w CS21
- QTcF powyżej 450 ms: porównywalne wskaźniki między grupami
- QTcF powyżej 500 ms: rzadkie w obu grupach (mniej niż 1%)
- Zalecenie: EKG w stanie wyjściowym u pacjentów z historią kardiologiczną lub przyjmujących leki wydłużające odstęp QT; unikać jednoczesnego stosowania leków przeciwarytmicznych klasy IA/III, jeśli to możliwe.
11.5 Porównanie profili bezpieczeństwa różnych opcji ADT
| Parametr bezpieczeństwa | Degareliks | Leuprolid | Goserelina | Relugoliks | |---|---|---|---|---| | Zaostrzenie testosteronu | Nie | Tak | Tak | Nie | | Reakcje w miejscu wstrzyknięcia | 40% (nasycenie) | mniej niż 5% | 5-10% | N/A (doustnie) | | Uderzenia gorąca | 26% | 21-30% | 57-75% | 23% | | Efekty wątrobowe | 10-13% podwyższenie ALT/AST | 5-8% | mniej niż 5% | 5-8% | | Skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego | Minimalne | Minimalne | Minimalne | 12% biegunka | | Zdarzenia sercowo-naczyniowe (istniejące choroby sercowo-naczyniowe) | Prawdopodobnie niższe (dane połączone) | Wyższe (dane połączone) | Podobne do leuprolidu | Niższe vs leuprolid (badanie HERO) | | Interakcje lekowe | Brak istotnych | Brak istotnych | Brak istotnych | Interakcje CYP3A4/P-gp | | Utrata masy kostnej | Efekt klasowy (2-3%/rok) | Taki sam | Taki sam | Taki sam |
12. Powiązane peptydy
See also: Leuprolide (Lupron), Goserelin (Zoladex)
13. Odniesienia
- [1] Klotz L, Boccon-Gibod L, Shore ND, et al. (2008). The efficacy and safety of degarelix - a 12-month, comparative, randomized, open-label, parallel-group phase III study in patients with prostate cancer. BJU Int. DOI PubMed
- [2] Crawford ED, Tombal B, Miller K, et al. (2011). A phase III extension trial with a 1-arm crossover from leuprolide to degarelix - comparison of gonadotropin-releasing hormone agonist and antagonist effect on prostate cancer. J Urol. DOI PubMed
- [3] Crawford ED, Shore ND, Moul JW, et al. (2014). Long-term tolerability and efficacy of degarelix - 5-year results from a phase III extension trial with a 1-arm crossover from leuprolide to degarelix. Urology. DOI PubMed
- [4] Tombal B, Miller K, Boccon-Gibod L, et al. (2010). Additional analysis of the secondary end point of biochemical recurrence rate in a phase 3 trial (CS21) comparing degarelix 80 mg versus leuprolide in prostate cancer patients segmented by baseline characteristics. Eur Urol. DOI PubMed
- [5] Klotz L, Miller K, Crawford ED, et al. (2010). Cardiovascular safety of degarelix - results from a 12-month, comparative, randomized, open label, parallel group phase III trial in patients with prostate cancer. J Urol. DOI PubMed
- [6] Albertsen PC, Klotz L, Tombal B, et al. (2014). Cardiovascular morbidity associated with gonadotropin releasing hormone agonists and an antagonist. Eur Urol. DOI PubMed
- [7] Lopes RD, Higano CS, Slovin SF, et al. (2021). Cardiovascular safety of degarelix versus leuprolide in patients with prostate cancer - the primary results of the PRONOUNCE randomized trial. Circulation. DOI PubMed
- [8] Anderson J, Al-Ali G, Wirth M, et al. (2013). Degarelix versus goserelin (+ antiandrogen flare protection) in the relief of lower urinary tract symptoms secondary to prostate cancer - results from a phase IIIb study (CS30). Urol Oncol. DOI PubMed
- [9] Tombal B, Tammela TLJ, Boccon-Gibod L, et al. (2012). Androgen deprivation therapy for volume reduction, lower urinary tract symptom relief and quality of life improvement in patients with prostate cancer - degarelix vs goserelin plus bicalutamide. Clin Drug Investig. DOI PubMed
- [10] Shore ND. (2013). Experience with degarelix in the treatment of prostate cancer. Ther Adv Urol. DOI PubMed
- [11] Van Poppel H, Tombal B, de la Rosette JJ, et al. (2008). Degarelix - a novel gonadotropin-releasing hormone (GnRH) receptor blocker. Drugs Today. DOI PubMed
- [12] Princivalle M, Broqua P, White R, et al. (2007). Gonadotropin-releasing hormone antagonists - pharmacokinetics of degarelix. Endocr Relat Cancer. DOI PubMed
- [13] Steinberg M. (2009). Degarelix - a gonadotropin-releasing hormone antagonist for the management of prostate cancer. Clin Ther. DOI PubMed
- [14] Gittelman M, Pommerville PJ, Persson BE, et al. (2008). A 1-year, open label, randomized phase II dose finding study of degarelix for the treatment of prostate cancer in North America. J Urol. DOI PubMed
- [15] Ozono S, Tsukamoto T, Naito S, et al. (2018). Efficacy and safety of a 3-month dosing regimen of degarelix in Japanese subjects with prostate cancer - a phase III study. Cancer Sci. DOI PubMed
- [16] Garnick MB, Mottet N. (2004). New treatment paradigm for prostate cancer - abarelix (Plenaxis) and other GnRH antagonists. Rev Urol. PubMed
- [17] Sun Y, Xie L, Xu T, et al. (2020). Efficacy and safety of degarelix in patients with prostate cancer - results from a phase III study in China. Asian J Urol. DOI PubMed
- [18] Sciarra A, Fasulo A, Ciardi A, et al. (2016). A meta-analysis and systematic review of randomized controlled trials with degarelix versus gonadotropin-releasing hormone agonists. Medicine (Baltimore). DOI PubMed
- [19] Klotz L, Boccon-Gibod L, Shore ND, et al. (2010). Changes in alkaline phosphatase levels in patients with prostate cancer receiving degarelix or leuprolide - results from a 12-month, comparative, phase III study. BJU Int. DOI PubMed
- [20] Schroder FH, Tombal B, Miller K, et al. (2011). Gonadotropin-releasing hormone blockers and cardiovascular disease risk - analysis of prospective clinical trials of degarelix. Eur Urol. DOI PubMed
- [21] Margel D, Peer A, Groshar D, et al. (2019). FSH suppression and tumour control in patients with prostate cancer during androgen deprivation with a GnRH agonist or antagonist. Andrology. DOI PubMed
- [22] U.S. Food and Drug Administration. (2008). Firmagon (degarelix for injection) prescribing information. FDA Label. PubMed
- [23] Tombal B, Tammela TLJ, Freedland SJ, et al. (2017). Degarelix versus goserelin plus bicalutamide - pooled analysis of lower urinary tract symptoms. Future Oncol. DOI PubMed